Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 232 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Przepowiednie na 2012 rok

piątek, 30 grudnia 2011 8:47

 

Znany wróżbita Horacy Lebioda, mistrz świata we wróżbach z moczu dżdżownicy i łupieżu kangura wyjął szklane oko swojej córki – osiemdziesięcioletniej Zochy Moczywąs i kierując je ku słońcu doznał wizji, która jest astrofizyczną przepowiednią magicznych wydarzeń mających nastąpić w 2012 roku. Oto dokonany ręką jego osobistego trenera interpersonalnego Lutka Bigosa zapis tych wizji. Spisujemy je na gorąco z makaronem  i podajemy na nieumytych talerzach.


W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy:


Unia Europejska rozpadnie się niczym klocki lego w rękach paralityka, w związku z czym Polska przystąpi do lepszej organizacji ekonomicznej czyli do Stanów Zjednoczonych i tym samym wreszcie zniosą nam wizy do USA


Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zmienią nazwę na Stany Zjednoczone plus Polska, Hawaje i Inne Kraje.


Putin przegra wybory w Rosji i ucieknie motocyklem do Korei Północnej, gdzie ogłosi się następcą Kim Dzong Una.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński, zbojkotuje sejm,  zejdzie do podziemia i utworzy Konspiracyjny Rząd Niepodległej Rzeczpospolitej.


Antoni Macierewicz wspólnie z Gazetą Polską założy w Borach Tucholskich pierwsze oddziały partyzanckie PiS, ogłosi świętą wojnę z Tuskiem i nawiąże kontakt z Al Kaidą.


Piosenkarka Doda wyda pierwszą płytę na Zachodzie, która świetnie sprzeda się na Antarktydzie oraz na bezludnej wyspie z archipelagu Wysp Owczych.


W dobie kryzysu, w Telewizji Trwam pojawią się pierwsze komercyjne reklamy. Będą to reklamy  płynu do mycia kibli, kleju do protez dentystycznych oraz reklamy hurtowni pampersów dla dorosłych.


Janusz Palikot nauczy się języka chińskiego i przy pomocy Internetu przeniesie swoją partię do Chin, gdyż Polska to mały kraj i ciężko zrobić tu prawdziwy biznes. W Chinach Ruch Palikota liczy na 100 milionów członków kosztem pięciu worków ryżu.


Telewizja Polska wyemituje nowy, beznadziejny  serial  o problemach młodych piekarzy, którzy znudzeni wypiekaniem bułek zakładają zespół deathmetalowy Szatański Wypiek. W serialu ujawnią się ci co zawsze wspaniali aktorzy, notorycznie cierpiący na brak gotówki czyli Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Tomasz Kot, Borys Szyc i Joanna Brodzik. Tytuł serialu „Od rogala do Nergala”.


Donald Tusk ogłosi, że notowania Platformy Obywatelskiej są tak dobre, iż nie ma potrzeby rozpisywania kolejnych wyborów. Platforma ujawni, że zamierza rządzić przez najbliższe trzydzieści lat, a potem „się zobaczy”.


Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ogłosi rewelacyjne badania dotyczące kondycji fizycznej osób w wieku emerytalnym. Okazuje się, że osobnicy po sześćdziesiątym piątym roku życia są całkiem żwawi (szczególnie po elektrowstrząsach) i można im wiek emerytalny przedłużyć do dziewięćdziesiątki. 

 


 


Podziel się
oceń
9
2

komentarze (26) | dodaj komentarz

Jak by się dało?

środa, 21 grudnia 2011 11:43

 

 

Kilka lat temu po necie krążył zabawny  filmik zatytułowany „Bibliofil”. Była to sonda uliczna jednej z telewizji na temat tego, co ludzie czytają. Bohaterem scenki był typowy „przypadkowy przechodzień” zachwycony faktem, że jakaś telewizja chce zrobić z nim wywiad. Niestety temat nie za bardzo leżał zapytanemu, bo gdy tylko usłyszał „Jaką książkę ostatnio pan przeczytał?” odpowiedź była w stylu „eee…no ten…tego…że co?”. Twarz nie pozostawiała żadnych wątpliwości. Ten człowiek przymuszony przez system edukacyjny przeczytał w podstawówce „Nasza szkapę” Konopnickiej, a i to nie do końca, bo ta nowela wydała mu się za długa.  Ludzie tacy w domach mają, co najwyżej książki telefoniczne lub kucharskie.

 

Reporter dzielnie drążył temat usiłując wydobyć choć zdanie od swego niemego świadka literatury. Po serii podpowiedzi zadał pytanie „Czy lubi pan czytać książki?” I tu padła kluczowa dla nacji nieczytających odpowiedź „jak by się dało”. Problem w tym, że na ogół się nie daje, bo czasu nie ma i fajny serial leci w telewizji. Podmiot liryczny tej poetyckiej scenki dopuszcza możliwość przeczytania przez siebie w przyszłości jakiejś książki w ogóle, ale w domyśle daje nam do zrozumienia, że jest z tym pewien problem. Problemem tym jest rzekomo tempo życia, które zjada nam czas. Niestety czytanie wymaga skupienia uwagi, wrażliwości, wyobraźni, odrobiny miłości do książek i czasu. To jest za dużo jak na współczesnego człowieka, który ma pod ręką Internet, zagląda na facebooka co pięć sekund, a po za tym jest kredyt do spłacenia.

 

W Polsce nie czytają nawet ludzie z wyższym wykształceniem. Tylko czterdzieści procent z nich przyznaje, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku.  W Czechach jest to osiemdziesiąt procent czyli dwa razy tyle. Brak nawyku i wyrobienia w czytaniu widać także w Internecie. Tekst dłuższy niż jedna strona jest dla większości Internautów męczący. Stąd  popularność krótkich wpisów.  Obiecuję, że od Nowego Roku będę pisał krócej, ale nie wierzę, aby to coś zmieniło, bo podobno, aż siedemdziesiąt procent osób, które czytają prasę, czy informacje w Internecie nie rozumie tego, co jest napisane.

 

Kiedyś lansowano hasło „Nie uprawiaj seksu z kimś kto nie ma w domu książek”.  Każda forma reklamy książek jest dobra. Święta to czas, gdy możemy zwolnić i wcale nie musimy się objadać i oglądać telewizji. Ja zamierzam przeczytać kilka książek, które ciągle odkładałem z braku czasu „na później”. Uzbierała się całkiem niezła sterta na moim biurku. Świata tym nie zmienimy, ale może wzbogacimy swe życie wewnętrzne, a to już coś. Tak więc zgaś telewizor, zamknij lodówkę i otwórz książkę. Wesołych Świąt!    

 Podziel się
oceń
13
12

komentarze (97) | dodaj komentarz

Słowniczek stanu wojennego

wtorek, 13 grudnia 2011 8:45

 

W związku z XXX rocznicą wprowadzenia stanu wojennego opublikowano badania z których wynika, że coraz trudniej młodym ludziom wskazać nie tylko datę tego wydarzenia, ale także zrozumieć, jakie miało znaczenie. Tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę odsyłam do licznych publikacji historycznych na ten temat. Poniżej opracowany przeze mnie Słowniczek Stanu Wojennego. Jego hasła z pewnością przybliżą zainteresowanym atmosferę tamtych czasów i w skrócie wyjaśnią podstawowe pojęcia z czasów, gdy generał Jaruzelski był pokazywany w telewizji częściej niż dzisiaj reklamy telefonii komórkowych.   

 

Atanda – ekipa ostrego reagowania wyspecjalizowana w tłumieniu buntów w więzieniach.

 

Bibuła – nielegalna prasa i książki wydawane w podziemiu (Internetu nie było wówczas nawet w Japonii). 

 

Bojkot telewizji  – jedyny naprawdę udany strajk w stanie wojennym prowadzony przez aktorów. Wielu znanych aktorów odmówiło występów w telewizji (były wówczas tylko dwa kanały telewizyjne oba kontrolowane i cenzurowane przez władze) na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Nieliczni znani aktorzy łamiący strajk byli wyklaskiwani w teatrach.   

 

Czarne okulary – symbol generała Jaruzelskiego często domalowywany był na banknotach o nominale 50 zł, na których widniał generał Karol Świerczewski. W okresie stanu wojennego jakikolwiek rysunek człowieka w czarnych okularach kojarzył się w wszystkim z aluzją do generała. Słynny był też dowcip. Do Wojciecha Jaruzelskiego dociera telegram od krwawego dyktatora z Chile Augusto Pinocheta. Telegram jest następującej treści: „Wojtek. Stop. Zrobiłeś swoje. Stop. Oddaj okulary ”.

 

Ciężki sprzęt do odśnieżania – tak żartobliwie mówiono na czołgi, które krążyły po ulicach.

 

Dziennik Telewizyjny – czołowy program dezinformacyjny emitowany przez władze. W stanie wojennym spikerów Dziennika powołano do wojska i ubrano w mundury. Śmiano się, że najniższym stopniem wojskowym jest teraz nie szeregowiec tylko spiker Dziennika. Dziennik Telewizyjny z czasów stanu wojennego słynął z tego, że nawet prognoza pogody była w nim daleka od rzeczywistości. Jego ostatnim wielkim fanem był Jacek Fedorowicz, który zabawnie potrafił go parodiować.

 

 

Elementy antysocjalistyczne – tak określano każdego, kto myślał inaczej niż władza.

 

Gazem do socjalizmu – demonstracje uliczne zwalczano na ogół przy pomocy pałek i petard z gazem łzawiąco duszącym.  Wystrzelony w trakcie rozruchów gaz osiadał w śniegu i nie tylko śmierdział przez wiele tygodni, ale także atakował gardła i spojówki przechodniów. Polacy śmiali się, że władza gazem biegnie do socjalizmu.  

 

Godzina milicyjna – zakaz opuszczania miejsc zamieszkania w określonych godzinach. Godzina milicyjna obowiązywała zwykle od godz. 20.00 lub 22.00 do godz. 6.00.  W wyjątkowych przypadkach (np. w Gdańsku) trwała nawet od godz. 18.00 do rana. Osoby, które zatrzymano po tym czasie na ulicy były aresztowane.   

 

Koksowniki – ustawione na ulicach miast metalowe kosze, w których spalano dobro narodowe, czyli węgiel celem ogrzania spracowanych dłoni patroli wojskowych. Stojący w zimowej scenerii przy koksownikach żołnierze to typowy obrazek ze stanu wojennego.   

 

Komisarze wojskowi -  w wizji twórców stanu wojennego mieli pilnować porządku w dużych i małych zakładach pracy, w praktyce nie mając pojęcia o gospodarce wprowadzali kompletny chaos. 

 

Lodówa – duża ciężarówka milicyjna o charakterze więziennym, zwana też „budą”. Służyła do miłego transportu zatrzymanych osób, które nie podobały się władzy.

 

Lola – metrowa pałka policyjna, którą posługiwały się oddziały ZOMO. Lola była dłuższa i grubsza od normalnej milicyjnej pałki. Lola służyła do bezpłatnego masażu pleców tudzież innych części ciała osobników, którzy wznosili nieprawomyślne okrzyki w grupach zorganizowanych zwanych demonstracjami.

 

Noc łomów – upojna noc z 12 na 13 grudnia pełna nieoczekiwanych wizyt Milicji Obywatelskiej w wielu domach ludzi, którzy myśleli inaczej niż władza. Ponieważ były to wizyty bez zaproszenia w wielu wypadkach pomagano sobie łomami i siekierami.   

 

Ośrodki internowania – miejsca do których przewieziono tysiące zatrzymanych działaczy opozycji celem nawrócenia ich na komunizm.

 

 

 

 Podziel się
oceń
12
5

komentarze (17) | dodaj komentarz

czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  6 989 518  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

O moim bloogu

KRZYSZTOF SKIBA artysta wszechstronnie rozrywkowy, lider zespołu Big Cyc, felietonista, konferansjer